PAKİSTAN VE HİNDİSTAN'IN BİTMEYEN ÇEKİŞMESİ NASIL BAŞLADI?

 

 


          Bu iki ülkenin bitmeyen çekişmesi İngiliz sömürgesinden kurtulup bağımsızlıklarını ilan ettiklerinde başladı. Hint yarımadasında iki ayrı ülke olarak ayrılan Pakistan ve Hindistan sınırlarını Müslüman nüfusun çoğunluk olduğu bölgeler Pakistan’a, Hintlerin çoğunlukta olduğu bölgeler Hindistan’a verilecek şekilde İngilizler çizdi. Fakat Keşmir’in Pakistan’a mı yoksa Hindistan’a mı katılacağını halkın karar vermesi istendi.

Bu karar ile iki ülkenin bitmeyen atışması başlamış oldu. Keşmir halkı 1947 yılında Pakistan’a katılmayı seçti fakat Keşmir Prensi Hari Singh Keşmir’in Hindistan’a verilmesine karar verdi. Prensin bu kararına karşılık Keşmir halkı isyan başlattı. İsyanı kontrol edemeyen prens Hindistan’dan yardım istedi ve bu çağrı sonucunda Hindistan yönetimi askerlerini göndererek bölgeyi işgal etti ve iki ülke arasındaki ilk savaş Keşmir de başladı.

Araya birleşmiş milletlerin girmesi ile 1 Ocak 1949 ‘da ateşkes imzalandı fakat Hindistan bu anlaşmaya uymayarak Keşmir’den askerlerini geri çekmedi ve işgal ettiği bu bölgeyi “Cammu Keşmir” adında kendine bağlı bir eyalet olarak ilan etti. Şu anda bu eyalet Hindistan’ın Müslüman nüfusun en çok bulunduğu tek eyaleti olma özelliğini taşıyor.

Pakistan ise hakim olduğu bölgeyi kendisine bağlı “Azad Keşmir ve “Gilgit Baltistan” olarak iki özerk bölgeye ayırdı. Sonuç olarak Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’a , yüzde 35’i ise Pakistan’a bağlı olarak kalırken bölgenin yüzde 20’sinde ise Çin hakimiyeti mevcut.

Keşmir sorunu yüzünden Pakistan ve Hindistan üç kez 1947, 1965 ve 1999 yıllarında savaştı. Hindistan, bölge halkının isteklerini şiddetle bastırdığından, bu sorunun barışçıl çözümünü imkansız hale getiriyor ve bu sorun maalesef 1947’den bu yana çözüm bekliyor.

스폰서 파트너