15 Temmuz'da Neler Oldu ?


Ankara saat 16:00
Bazı askeri birliklerde hareketlilik olduğu istihbaratını alan Mit Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı haberdar etmiş, ardından Genelkurmay 2.Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’e darbe istihbaratı hakkında bilgi verilmişti.


Ankara 18:00
Bu önemli istihbaratı değerlendirmek için karargâha giden Hakan Fidan, Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genel Kurmay 2.Başkanı ile alınacak tedbirleri görüşmek için gizli bir toplantı yapmıştı.


Ankara 18:30
Toplantının ardından Genel Kurmay Başkanı imzası ile kuvvetlere gönderilen askeri hareketliliklerin yasaklanması ve hava sahasının uçuşa kapatılması emri yayınlanmıştı.

 

Askeri hareketlilik istihbaratı ciddiye alınmamış mıydı? Darbeye karşı gerçekten etkili tedbirler alınmış mıydı? Alınan tedbirler neden yetersiz kaldı? Ve her zaman akıllarda kalacak bir diğer soru, darbe istihbaratından devletin başı neden haberdar edilmemişti?

 

Ankara 22:00
Geceyi yoğun jet trafiğini izleyerek karşılayan Ankara, internet siteleri ve sosyal medyada yavaş yavaş artan tatbikat, polis kıyafetli teröristlerin uçak kaçırma girişimi, terörle mücadele operasyonu ve son olarak da FETÖ cu askeri kalkışma iddiaları ile çalkalanmaya başlamıştı.
MİT Karargâhına helikopterden ateş açıldığı haberi ve genelkurmaydan yükselen silah sesleri bu iddiaları güçlendirmiş, olay yerine gelen halkın üzerine yine helikopterden açılan ateş herkesi teyakkuza geçirmişti. Henüz olanların tam olarak anlaşılamadığı bu saatlerde iletişimi kesmek ve önemli merkezleri ele geçirmek için karşı harekât yoğunluğunun oluşacağı MİT Karargâhı, Gölbaşı Polis Özel Harekât karargâhı, Ankara Emniyeti ve Cumhur Başkanlığı Külliyesine yönelik taciz ateşi başlamıştı. TRT binasında da darbeciler binayı ele geçirmek için ilerliyor TRT televizyonu bir tarihi yayına daha anbean yaklaşıyordu.


İstanbul 22:00
İstanbul’da zırhlı araçları hareket halinde gören halka, askeri birliklerce köprünün trafiğe kapatıldığı sıkıyönetim ilan edildiği ve evlerine gitmeleri gerektiği söylenmekteydi.

 

Acaba Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişinde yer alan darbeci genlere teslim olmuş olabilir miydi?

 

 

 


İstanbul 22:00
1.Ordu Komutanlığına bağlı zırhlı birlikler Atatürk Hava Limanını girişleri kapatmış Polis karakollarını kuşatarak teslim olma çağrısı yapmaya başlamıştı. Çengelköy sabancı polis karakolunu da Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri ele geçirmişti. Darbe girişiminin ilk anlarından itibaren askerler, toplanan halka ve boğaz içi köprüsüne giden İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile beraberindeki polislere ateş açmıştı. İlerleyen saatlerde köprüde şehit olanlar arasında Cumhur Başkanı Erdoğan’ın Belediye başkanlığı zamanından beri seçim propagandalarını yürüten ünlü reklamcı Erol Olçok ve 16 yaşındaki oğlunun da olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Ankara 22:30

Mit karargâhının askeri helikopterlerce ağır ateş altına alınması üzerine karargâhın güvenliğini sağlayan MİT mensupları ve Bordo bereliler silahla karşılık vermişti. Çatışma gece 02:30 sularına kadar devam etmişti.

 

İstanbul 22:35

Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne giden zırhlı birliklerce Polisten silahlarını bırakmaları istenmiş, İstanbul Bayrampaşa da ki Çevik kuvvet karargâhı zırhlı araçlar ve tanklarla kuşatılmıştı. Atatürk Hava Limanına ulaşan zırhlı birlikler kontrol kulesine el koyup saat 23:00’dan itibaren uçuşları durdurmuş sadece inişe geçen yolcu uçaklarına izin vermişti. Bu sırada binlerce sivil terminalden apron’a girerek işgal girişimini engellemek için mücadele etmeye başlamıştı. Hava Limanında hakimiyet kuramayan darbeciler gece 01:00 sularında geri çekilecekti.


 

İstanbul 22:50

Henüz Ankara ve İstanbul’da doğrudan gözle görülebilen yerler dışında halk için bir söylentiden ibaret olan darbe girişimi Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması ile bütün yurtta şok etkisi yaratmıştı.

 

Binali Yıldırım: “Kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Ancak vatandaşlarım ve milletim şunu bilsin ki Demokrasiye herhangi bir zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek.”

 

 

Ankara 23:00

Fetö mensubu askerlerin bir darbe girişiminde bulunduğu Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından sonra kesinleşti. Bu açıklamadan sonra Polis Özel Harekat Karargahı helikopterler ve savaş uçakları ile bombalandı. Yapılan saldırıda 50 Özel Harekat Polisi şehit oldu. Darbe girişimin açıkça ortaya çıkması ve ağır silahlarla halkın ve emniyet birimlerinin saldırıya uğraması Ankara emniyetini alarma geçirdi ve tüm emniyet personeli görev başına çağrıldı.

 

İstanbul 23:00

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve beraberindeki üst rütbeli havacı subaylar bu sırada İstanbul’da bir düğünde bulunuyordu. Darbeciler düğünü bastı Generalleri derdest ederek helikopterle ile Ankara Kazanda konuşlanmış olan Akıncı 4.Ana Jet üssüne doğru yola çıkardı.

 

1996’ya kadar Amerikan üssü olarak kullanılan Akıncı 4.Ana jet Üssü’nün eski adı “Mürted Hava Üssü’ydü.” Ankara savaşı sırasında Yıldırım Beyazıt’a ihanet eden askerlerden dolayı Mürted adıyla anılan mevkii de kurulu bu üs o gün gibi bugün de milletine ihanet edenlerin yuvasıydı.

Hainlerin kontrolündeki uçakların buradan kalktığını öğrenen halk, darbecilere müdahale etmek için üssün önünde toplanmaya başladı. Darbeci askerler tarafından halkın üzerine ateş açıldı. Çok sayıda vatandaş açılan ateş sonucu şehit oldu. Bu sırada darbe girişime karşı sık sık TV ye canlı bağlanarak halkı bilgilendiren Başbakan Binali Yıldırım darbeye karşı verilecek mücadelenin ciddiyetini ortaya koydu.

Binali Yıldırım: “Ucunda ölüm dahi olsa gereken her şey yapılacak, asla ve asla bu çapulculara hukuka uymayan, milletin silahını, askerini, tankını kendi emelleri adına kullanmaya kalkışan bu canilere gereken ders verilecek”

Fetö mensubu çalışanların yardımı ile İstanbul Büyükşehir Belediye binasını ele geçiren darbeciler tepki için toplanan halkın üzerine ateş açtı 17 sivil şehit oldu.

Ankara 23:20

Yoğun çatışmaların yaşandığı Genelkurmay Başkanlığı civarında toplanan halk, korkulukları aşarak içeriye girmeye başladı. Olaya müdahale etmek üzere gelen darbecilere ait tanklar insanları ezerek ilerledi. Halkın tanklara müdahalesi engellenemeyince helikopterden insanların üzerine ateş açıldı. Bu saatlerde resmi internet sitesinde Türk Silahlı Kuvvetleri adına bildiri yayınlandı.

 

Darbeciler Tarafından Yayınlanan Bildiri: “TSK; anayasal düzenin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünü yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzenin tekrar sağlanması maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz.”

 

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, emniyet birimlerini kuşatan darbecilere karşı asla geri adım atılmamasını ve hiçbir polisin silahını teslim etmemesini emretti.

 

İstanbul 23:30
Vatan caddesini trafiğe kapatan halk, darbecileri durdurmak için büyük bir kararlılıkla tankların ve zırhlı araçların üzerine yürüdü. İl Emniyet Müdürlüğünden polislerin müdahalesi ile 1 Albay ile 3 asker darbeye teşebbüs suçundan gözaltına alındı.

Ankara 23:30
Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın darbeci bir grup asker tarafından rehin alındığı bilgisinin medyaya yansıması ile kalkışmanın emir komuta zinciri dışında gerçekleştiği de kesinleşmiş oldu. Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte Genel Kurmay 2.Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de kendi yaverleri tarafından esir edilerek Akıncı 4.Ana jet üssüne götürüldü.

Ankara 00:04
Olaylarla ilgili bilgi almaya çalışan halkın karşısında acı hatıralarda yer alan bir sahne tekrarlanmakta, TRT de darbe bildirisi okunmaktaydı.

 

Marmaris 00:11

Kritik anların yaşandığı bu sırada kendisinden hiç kimsenin bilgi alamadığı Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kaldığı otelde yanındakilerle birlikte durum değerlendirmesi yaptı. Darbecilerin ölü ya da diri ele geçirmek amacı ile helikopterlerle otele saldırmasından çok kısa süre önce Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, karartma yapılarak ışıkları söndürülen bir helikopter ile Dalaman’a geçti. Marmaris’te otelde kalan korumalar Cumhur Başkanının ayrıldığını belli etmemek için 3 helikopter ile sonradan gelen Bordo bereliler ve MAK timlerinin baskınına karşı tüm güçleri ile çatışmaya devam etti. Saldırılar saat 03:00 ve 04:42 de tekrarlandı.


Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel gazetecilere yaptığı ilk açıklamalar başta halka ulaştırılamadı.

“Milletimin de dimdik duranların arkasında aynı şekilde durmasını özellikle istiyorum ve kendilerini hava limanlarına ve bunun yanında meydanlara özellikle davet ediyorum”

 

Dalaman 00:27
Ardından Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk’e canlı yanınla bağlandı ve halkı darbe girişimine karşı meydanlara çağırdı.


“Bugünkü gelişme gerçekten silahlı kuvvetlerimizin içeresindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkınma hareketidir ve bu malum yapıya ait paralel yapılanmanın teşvik ettiği üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Ülkemizin birliği beraberliği bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı inanıyorum ki milletçe vereceğimiz güzel bir cevap ile bunlar gerekli olan cezayı alacaklardır ve bu konuda kararlılığımızı kimsenin test etmeye de gücü yetmeyecektir. Milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, hava limanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda hava limanlarında toplanalım ve bunların o azınlık gurubu tanklarıyla toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orda yapsınlar, halkın gücünün üstüne güç ben tanımadım bugüne kadar”

 

Bu açıklama darbe girişimin dönüm noktası oldu. Yurt genelinde sokağa dökülmeye başlayan halk polis ile birlikte darbecilere karşı durdu. Ülke çapında darbe girişimine karşı protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Darbe girişimi ile ilgili ilk soruşturma İstanbul da başlatıldı ve darbecilerin görüldükleri yerde tutuklanacakları bildirildi.

Ankara 00:37
Halkı harekete geçiren TV yayınlarına son vererek direniş mücadelesini kırmak isteyen darbeciler TÜRKSAT’a saldırdı. Burada bulunan görevlilerin kahramanca mücadelesi yayının kesilmesine engel oldu. Saldırıda TURKSAT görevlilerinden iki kişi şehit oldu.

 

 

İstanbul 00:57
1.Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın açıklamaları durumun vahametini ortaya koydu.

“Bu olayalar meydana geldiği andan itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki problemi çözmek için çalışıyoruz. Birinci Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.”

 

 

Ankara 00:58
Darbeciler baskıyı daha da arttırmak için saldırıları sertleştirmeye başladı. Ankara da helikopterler Cumhur Başkanlığı Külliyesine ateş açtı, tanklara karşı koyan halkı dağıtmak ve Ankara’daki direnişi zayıflatmak için emniyet binasına uçak ve helikopterlerle ağır hava saldırısı düzenlendi, jetlerin füze ile vurduğu binanın önünde bulunan üst geçide ateş açan helikopterler bir çok sivili şehit etti.

Ankara 01:20
Ülke genelinde camilerden selalar okunmaya başlandı. Cumhur Başkanımızın halkı meydanlara davet eden talimatı minarelerden bütün halka duyuruldu.
Meclis başkanının çağrısı ile toplanan genel kuruldan canlı yayın yapılması ve millet vekillerinin direniş ile ilgili açıklamaları halkın direnişi üzerinde olumlu etki yaptı.

 

Dalaman 01:43
Helikopterle ailesi ile birlikte Marmaris’ten ayrılıp dalamana inen Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yine karartma yapılan ata uçağı ile gizlice kalkış yaptı. Havada İstanbul’a gitmeye karar veren Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıyan uçağa sivil uçak kodu verilerek darbecilerden gizlenmesi sağlandı. Bandırmadan kalkan Hava Kuvvetlerine bağlı F16’lar darbecilere ait uçakları Atatürk Hava Limanı semalarından uzaklaştırdı ve Cumhur Başkanımızın uçağına refakat etti. Sonradan 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmasının İstanbul’a gitme kararını güçlendirdiği basına yansıdı.


Ankara 01:52
Bu saatlerde darbe girişiminin planlayıcılarından biri olan Tuğgeneral Semih Terzi Özel Kuvvetler Komutanlığını basarak yönetimi ele almak istedi. Tartışmalar sürerken Tümgeneral Zekai Aksakallının emir Astsubayı olan Ömer Halis Demir, Özel Kuvvetler Komutanlığını basan cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurdu. Diğer darbeciler hemen karşılık vererek KAHRAMAN ASTSUBAY Ömer Halis DEMİR’i Şehit etti. Yolda hava saldırılarını da atlatarak Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahına ulaşmayı başaran Tümgeneral Zekai Aksakallı komutayı ele aldı ve direnişi kuvvetlendiren açıklamayı yaptı.

 

 


“Görevimizin başındayız. Şehit ve yaralılarımız var. Milletimiz arkamızda. Bunun üstesinden geleceğiz. Bunlar, içerideki paralel ihanet çeteleri.. Bunlar korkak, yüreksiz. Silahlı Kuvvetler bunları tasvip etmez. Göreceksiniz, kısa sürede duruma el koyacağız.”

 

 

Bu açıklama darbenin ikinci dönüm noktası oldu ve darbeciler polisin ve halkın özverili mücadelesi ile geriletilmeye başladı.

 

Ankara 02:30
Bu açıklamanın hemen ardından Cumhur Başkanlığı Külliyesine girmeye çalışan FETÖ mensubu 3’ü rütbeli 13 asker göz altına alındı ve yurt genelinde göz altına alınan darbeci askerlerin görüntüleri basına yansımaya başladı.
Direnişin kuvvetlenmesi ve darbecilerin gözaltına alınmaya başlaması üzerine darbeciler meclisi bombaladı. Çalışanlar ve polis memurları yaralandı.


Ankara 02:54
Polislerin ve halkın darbecilerden kurtarmak için mücadele ettiği TRT normal yayınına döndü ve işgalci FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı.


Polatlı 03:02
Polatlı’dan darbe yansılı bir Binbaşı komutasında 60 asker ile yola çıkan 3 füze bataryası halkın da desteği ile Ankara girişinde durduruldu. Darbeci subaylar gözaltına alındı.
Başbakan Binali Yıldırım TSK’ya ait savaş uçaklarının Ankara Hava Sahasını temizlemek üzere operasyona başlayacağını duyurdu.


İstanbul 03:20
Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbeci uçaklarının arasında Atatürk Hava Limanı’na indi. Halkın sevinç gösterileri içinde ilerleyen Cumhur Başkanı Erdoğan kısa bir süre sonra Atatürk Hava Limanında kendisini karşılayan kalabalığa seslendi.

 

 

“Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir azınlık ne yazık ki ülkemizin birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü hazmedemeyen, kabullenemeyen bu grup çok daha önceden söylediğim gibi paralel devlet yapılanmasının ta kendisiydi. Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir, bir ayaklanma hareketidir.


İstanbul 03:29
Bu sırada bir grup darbeci asker Doğan Medya Center binasına girerek canlı yayını durdurmaya çalıştı. Darbecilerin işgali, polis ekiplerinin ve halkın mücadelesi sonucunda askerlerin gözaltına alınması ile sabaha karşı sona erdi.


Ankara 04:00
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerek darbe girişiminde bulunan FETÖ ile irtibatlı yargı görevlileri ve sözde “yurtta sulh komitesi” mensubu General, Amiral, Subay, Astsubay, Er ve Erbaşlar hakkında gözaltı kararı verdi.


Ankara 05:30
TÜRKSAT’ı vuran helikopterin düşürüldüğü İstanbul da Harbiye Ordu Evi ve TRT binasındaki darbecilerin teslim olduğu basına yansıdı.


Ankara 06:36
Sabah saatleri itibari ile Genel Kurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığında sıkışan darbeciler son güçleri ile katliam yapmaya devam etti. Cumhur Başkanlığı Külliyesi ve Jandarma Genel Komutanlığının önündeki kavşak, helikopterler tarafından bombalandı. Bunlar olurken, Genel Kurmay Başkanlığı sitesinden “Yurtta Sulh” harekâtının devam ettiğine dair bir açıklama yayınlandı.


Ankara 06:42
Halkın yoğun bir direniş sergilediği Boğaz Köprüsünde gece boyunca askerlerin açtığı ateşle çok sayıda vatandaş şehit oldu. Sabaha karşı köprüdeki darbeci askerler teslim oldu.

 

Ankara 06:52
Bu saatlerde Genel Kurmay Başkanlığına vekaleten 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığı basına yansıdı.


Ankara 07:45
Darbeyi püskürten emniyet güçleri Akıncı 4.Ana Jet Üssü komutanlığına operasyon düzenleyerek Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı kurtardı.


Ankara 07:50
Kısa bir süre sonra Polis Özel Harekat tarafından Jandarma Genel Komutanlığına operasyon düzenlendi 16 darbeci öldürüldü.


İstanbul 08:11
Darbecilerin teslim olması ile köprülerde kalan tanklar ve zırhlı araçlar çekildi. Uçak, Metro ve Vapur seferleri yeniden yapılmaya başlandı.
İstanbul Maltepe’de Ankara Etimesgut’ta ve ülkenin her yanında kışlalar önüne binlerce kişi akın etti. Kışlaların kapısına tank ve askerlerin çıkışını engellemek için kamyonlar ve iş makineleri park edildi.

 

 


Ankara 08:36
Darbenin yönetildiği yerlerden biri olduğu anlaşılacak olan Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Harekat Polislerince tamamen ele geçirildi.


Ankara 09:10
FETÖ üyesi darbecilerin yargı ayağına karşı önlem almak için HSYK toplandı. Türkiye genelindeki tüm hakim ve savcıların derhal görevlerine başlamalarına, adli tatilin iptaline, ilerleyen saatlerde de 2.745 Hakimin açığa alınmasına karar verdi.


Ankara 09:40
Genel Kurmay Başkanlığından çıkan önce 200, ardından 700’e yakın silahsız Er ve Erbaş, Polise teslim oldu. Darbeye katılmadığı için elleri bağlı olarak odalar içinde kilitli tutulan subay ve astsubaylar tahliye edilmeye başlandı.


İstanbul 10:20
Çengelköy Sabancı Polis Merkezini ele geçiren Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri çağrıları dikkate almayarak Polisle çatışmaya başladı. Çıkan çatışmanın ardından liseye kaçan askeri personele yapılan “Teslim Olun” çağrısının yanıtsız kalması ve 3 saat süren müzakerelerin üzerine operasyon başlatıldı. Operasyon sonrasında aralarında asker ve askeri lise öğrencilerin bulunduğu çok sayıda personel gözaltına alındı. Geceye doğru Kuleli Askeri Lisesi Komutanı Kurmay Albay Mürsel Çıkrıkçı’nın da yakalandığı basına yansıdı.

Marmaris 10:22
Marmaris’te ki darbecilerin ormanlık alana kaçarak izlerini kaybettirdiği öğrenildi. Komandolar ve Bordo Bereliler tarafından yakalanmaları için operasyon başlatıldı. İlerleyen günlerde bu darbeciler de kıskıvrak yakalandı.


Ankara 10:41
Akıncı 4.Ana Jet Komutanlığında üstlenen FETÖ mensupları darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine firar etmeye başladı. İlerleyen dakikalarda Genel Kurmay Başkanlığı karargahında kısılıp kalan FETÖ mensubu darbeciler de teslim olmak için müzakere talebinde bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından gelen 3 Cumhuriyet Savcısı sanıkları teslim almak için Genel Kurmay Başkanlığı nizamiyesine geldi.


Ankara 12:22
Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte Çankaya Köşkünde kameralar karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu.


“Demokrasi nöbeti tutan sabah da normal hayatına dönen asil milletin adı Türk Milleti’dir. Bu aşağılık kalkışmaya karışan şuana kadar 2.839 çeşitli rütbede Subay, Asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur. ”


Dedeağaç 13:00
8 kişinin içerisinde bulunduğu darbecilere ait bir skorsky tipi helikopter Yunanistan’da Evros ilinde bir liman kenti olan  Dedeağaç’a indi. Darbecilerin dışişleri tarafından geri istenmesi üzerine Yunan makamları işbirliğine hazırız dedi.


Ankara 13:06
Genel Kurmay Başkanlığındaki darbeciler tamamen teslim oldu. Saat 15:00 sularında Genel Kurmay Başkanlığındaki operasyon tamamlandı.


İncirlik 16:21
2 Tanker uçağın incirlikten havalanarak Ankara ve İstanbul da ki jetlerin saatlerce havada kalmasını sağladığı öğrenildi. İncirlik üssü uçuşa kapatıldı.


Ankara 17:00
Başbakan Binali Yıldırım olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulunda Millet Vekillerine hitabetti. Ardından muhalefet liderleri de darbe ile ilgili demeç verdiler.


Ankara 18:26
Orgeneral Akın Öztürk’ün ve darbeci birçok askerin gözaltına alındığı basına yansıdı.


Ankara 20:02
Akıncı 4.Ana Jet üssündeki darbeci FETÖ subaylarına yönelik operasyon sona erdi. Operasyonda 67 kişilik grup teslim oldu. Böylece darbe girişimi halkın “meydanlara çıkın” davetine cansiperane bir şekilde icabet etmesi ile tamamen yok edildi. Muhtemel bir kalkışmaya karşı ülke genelinde halk kışlaların kapısında gece gündüz demeden nöbet tutmaya başladı. Aziz milletimiz tanklara, toplara, helikopterlere ve uçaklara karşı sadece imanı ile karşı durarak destan dolu tarihine şanlı bir sayfa daha ekledi.

Peki darbe girişiminin amacı gerçekten ülke yönetimine el koymak mıydı ? Yoksa üst akıl ülkemizi dış müdahalelere açık hale getirecek bir iç karışıklığa mı sürüklemek istemişti? Bu sorular FETÖ ve arkasındaki güç ile daha kararlı bir mücadelenin başlatılabilmesi için cevaplanması gereken ilk sorulardır. İslam dünyasında barışı, istikrarı, birliği ve huzuru sağlayabilmek için öncelikli hedefimiz bu girişimlerin arkasındaki tüm güçlerin İslam dünyasından silinmesidir..

15 TEMMUZ’da duyulan bazı KELİMELER..

1... Zekai Paşa : "Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, onu karargaha girmeden öldür bu yolun sonunda şahadet var hakkını helal et"

Ömer Halisdemir : "Hakkım helal olsun,vatan sağolsun komutanım"

2…”Neredesin darbe yaptık,göz altına alınacaksın” diyen Semih TERZİ’ye “ “Bizde kapıya gelene sıkılmaz, neredesin söyle ben geleyim .........” diyen İsmail Metin TEMEL Paşa

3…15 Temmuz da darbecilere “yere yatmam isterseniz vurun” diyen bürokrat.

4…"Bizi gözaltına rütbelerimize eş değer asker alsın böyle olmamalı.”diyen fetöcü albaya, “Albayın ağzını da bantlayın.”diyen Barış DEDEBAĞ

5…O gece görevli olan asteğmen oğluna, "O şerefsizlerin emrine uyarsan, anam babam var diye buralara bir daha gelme sakın. Onlara karşı dik durup şehitte olsan, başımın üstünde yerin var." diyen baba,

6…Genel kurmay önünde bekleyen kalabalığa, “ Abi genel kurmayı kurtarmamız lazım. 500 kişiyiz aynı anda içeri dalalım. En fazla 100 kişi şehit oluruz. Kalanlar burayı kurtarır” diyen delikanlı

7…“Alo 155 mi, bende bir tank var, nereye çekeyim” diyen dayı

8…Nereye dede? diye soranlara, Koltuk değnekleriyle köprüyekoşarken,“Cennete” diye cevap veren dede

9…Bir polis aracından megafonla ''Lütfen buradan ayrılmayın. Varlığınız bize güç veriyor'' anonsu yapan polis

10..Jetlere” yakıtın bitmeyecek mi ulan” diyen abi

11..“Biz buradan gidersek Millet korktu der. Millet meydanlara inmez. Bizim burda yapmamız gereken ölmektir…diyen siyasetci

12…Kısıklı’da “Abdülhamid'i deviriyorlar, yetişin!” diye feryad eden ve köprüde şehit olan genç

13…Köprüde polisin gitmeyin vurulursunuz uyarısına; “Ben giderim abi…Öleceksek adam gibi ölelim” diyen adam

14… "Kelime-i Şehadet getirin gerisi kolay." diyen amca

15…Sokağa koşan gençlere” çıkın,eğer bu gün sokağa çıkmazsak,bir daha hiç çıkamayız” diyen teyze

16…Güneydoğudan çatışmayı bırakıp namlusu soğumadan, Ankara’ya gelip şehit olan Özel Harekatçı kahramanlar

İYİKİ VARSINIZ... BU MİLLETİN GÖNLÜNDE EBEDİYEN VAROLACAKSINIZ.

스폰서 파트너