Tek Başına Ermeni Sınır Karakoluna Baskın Düzenleyen Mübariz İbrahimov Kimdir


En büyük kahramanlık göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir..
Türklerin tarihindeki gözünü kırpmadan ölüme atılan isimli isimsiz pek çok kahramandan biridir Mübariz İbrahimov.
Sadece Azerbaycan Türklerinin değil dünyadaki bütün Türklerin bilmesi ve unutmaması gereken, haksızlığa, zulme ve işgale tek başına baş kaldırmış ve bu uğurda şehit olmuş bir Türk kahramanı bir anlamda günümüzün Kürşat’ı dır. İşte 2010 yılında henüz 22 yaşında şehit olan ve hakkında rivayetlerden öte görsel bilgi ve belgelerede sahip olduğumuz Mübariz İbrahimov’un onurlu hikayesi..

Mübariz İbrahimov 7 şubat 1988 tarihinde Azerbaycan’ın Bilesuvar kazası Aliabad köyünde dünyaya geldi. 1994 Yılında başladığı eğitimini 2005 Yılında tamamladı. Aynı yıl askerlik görevini yapmak üzere askere alındı. Askerlik hizmetini Azerbaycan iç işlerine bağlı özel kuvvetler birliğinde yaparak 2007 yılında çavuş rütbesi ile terhis oldu. 2009 yılında kendi isteği ile uzman çavuş rütbesi ile askerliğe döndü.

Arzusu Ermenilerle sınır olan bölgelerde görev yapmaktı. Ancak bu amacına nihayet 2010 yılının Nisan ayında ulaştı ve kendi isteği ile Karabağ cephesi sınır birliğine atandı. Kafkas dağlarının güneydoğusunda yer alan 4392 km2’lik binlerce yıllık Türk yurdu Azerbaycan toprağı olan Karabağ’da Ermenilerce 1948 , 1953 ve 1988 de Türklere karşı insanlık dışı katliamlar ve soykırımlar yapıldı, birçok Azerbaycan Türk’ü çoluk çocuk kadın yaşlı demeden vahşice öldürüldü ve bir çoğu da sakat bırakılmıştı.

1990’ların başında bölgede etnik çatışmalar yeniden başlamış ve ermenistan’ın Karabağ’ı kendi sınırlarına katma isteğini açıklamasının ardından bu çatışmalar Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaşa dönüşmüştü. 26 Şubat 1992 de Rus ordusunun desteği ile 7000 Azerbaycan Türkünün yaşadığı Hocalı’yı basan işgalci Ermeniler şehri yakıp yıkmakla kalmadı Azerbaycan resmi kaynalarına göre 83 çocuk 106 kadın ve 70 den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sivili öldürdü 487 kişiyi ağır yaraladı.

Ölü ve yaralılardan başka 1275 kişi rehin alınmış 150 kişi ise kayıp olmuştu. Cenazeler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakıldığı gözlerinin oyulduğu başlarının kesildiği görülmüştür. Bu insanlık dışı cinayetlere hamile kadıların ve çocuklarında maruz kaldığı tespit edilmişti.

Bu yaşananlar ve Ermenilerin sürekli tacizleri bütün Azerbaycan Türkleri gibi Mübariz İbrahimov’uda etkilemiş, üzmüş ve intikam için yemin etmişti. Bu arsızlığın küstahlığın ve saldırganlığın bir şekilde hesabını sorulması gerekiyordu.

Mübariz İbrahimov sınır görevinin 3.ayında bir gece nicedir kafasında kurduğu planı uygulamaya koyar. 19 Haziran 2010 günü gece saat 11:30 sularında kimseye haber vermeden yanına silah ve cephane alarak geride anne babasına “şehit olursam üzülmeyin vatan sağ olsun” diyen bir mektup bırakıp tek başına 1km’lik mayın döşeli sınırı aşar.

Ermenistan tarafına geçerek ermeni ordusunun sınır karakoluna baskın düzenler. Bu ani ve şok saldırı ile ilk hamlede karakolda bulunan asker ve subayları öldürür. Ardından gelen takviye kuvvetleri ile 5 saat boyunca karakolda ele geçirdiği ermeni cephane ve silahlarını kullanarak savaşır.

En sonunda cephanesi bitince gün doğarken şehit düştüğünde arkasında 45 ermeni asker ve subayının ölüsünü bırakmıştır. Mübariz İbrahimov’un kışlada olmadığı fark edildiğinde aradıkları babası o sabahı şöyle anlatmıştır.

“O gün sabah erken saatlerde aradılar beni, oğlum ’un evde olup olmadığını sordular, silah ve cephane alarak birliğinden ayrıldığını bildirdiler, “ben oğlumu bilirim sınıra doğru gidin" dedim. Daha sonra mektubunu bulmuşlar."

Ermenistan bu olayla adeta şok olmuştur yaşadıkları büyük hezimetten dolayı orduda komuta kademesini değiştiren Ermenistan bir yandan olay sonrası dehşet ve korkuya kapılan ermeni halkını teskin edebilmek için yalan yanlış haberler ile olayın boyutlarını küçültmeye çalışırken bir yandan da Şehit İbrahim Mübarizov’un cansız bedenine hakaret edecek kadar alçalır ve elleri bağlı cesedi üzerine yaptığı hakaretleri Rus internet sayfalarında yayınlar.

Şehit Mübariz İbrahimov’un cenazesi Azerbaycan Devletine 2 ay boyunca teslim edilmez. En sonunda cenazeyi teslim ettiklerinde ise Mübariz’in cenazesinin bile Ermenileri ne kadar korkuttuğu görülmüştür. Şehit Mübariz’in cenazesi saygısızca elleri bağlı olarak teslim edilir.

Şehadetinden sonra Mürariz İbrahimov’a Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Azerbaycan’ın ulusal kahramanı ünvanı verilir ve Mübariz İbrahimov Baküde bulunan şehitler mezarlığına defnedilir. Cenaze törenine katılan on binlerce kişi gözyaşları içinde hep bir ağızdan haykırmaktadır. “HEPİMİZ MÜBARİZİZ”..

Mübariz İbrahimov’un Mektubu
Canım babam ve anam. Benim için üzülmeyin. İnşallah cennette buluşacağız. Benim için bol bol dua edin. Vatanımın zor günlerine artık yüreğim dayanmıyor. Allah rızası için bunu yapmalıyım. En azından kalbim biraz sakinleşir. Şehit olana kadar bu şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olursam ağlamayın aksine sevinin o makama yükseldiğim için. Allah’a ibadetlerinizi tam olarak gerçekleştirin. Çok çok sadaka verin. Seyid torunu olarak bunu yapmalıyım.Allah büyük ’tür. Vatan sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Hakkınızı helal edin.

스폰서 파트너